Bugün Perşembe 28 Ağustos 2014 - 19:09

Evli ama benden hoşlanıyor!

Evli ama benden hoşlanıyor!
Son güncelleme : 26 Ekim 2009 02:06

Yazarımız Mehmet Paksu; Sorularınızı yanıtlıyor ve sorunlarınıza çözüm üretiyor.

Mehmet PAKSU yazdı...

Ben teyzemin oğluyla evliyim. Ben istemedim, belli bir süre direndim. Annem çok baskı yaptı, hakaretler etti, sonunda istemediğim halde evlendim. Eşime, "Bu benim eşim" diyemiyorum, üzülüyorum, çok kavga ediyoruz, birbirimizi çok kırıyoruz. İnançlı biriyim. Benim korkum, öldükten sonra Allah'ın huzuruna nasıl çıkarım? (Rumuz: Nur) 

Başta anneniz olmak üzere aileniz doğru yapmamışlar, sizi zoraki evlendirmişler.

Evlilikte aile baskısının hiçbir geçerli sebebi olamaz. Çünkü zorla güzellik olmaz, olsa da uzun süre devam etmez.

Bu çeşit evlilikleri dinimiz de kabul etmiyor.

Bir seferinde Sevgili Peygamberimiz, bir kadını onun istemediği birisiyle evlendirmek istemişti. Kadın, "Bu teklifiniz vahiy ile mi, yoksa bir beşer olarak Allah Resulü'nün isteği ile mi" diye sordu. Peygamberimiz vahiy olmadığını, bir beşer olarak böyle uygun gördüğünü söyledi. Kadın, "Ben onu istemiyorum, evlenmeyeceğim" dedi. Peygamberimiz de buna anlayış gösterdi.

Bir başka örnek: Hizam kızı Hansâ dul kalmış, babası onu istemediği birisiyle evlendirmişti, Hansâ Peygamberimiz'e başvurdu, Peygamberimiz de bu nikahı iptal etti. (Buharî, Nikah:41.)

Barışık karı koca olabilir misiniz?

Aslına bakılırsa, Peygamberimiz'in uygulamasında yer aldığı üzere, böyle bir evliliğin ilk baştan iptali gerekirdi. Çünkü o zamandan bu evliliği yürütemeyeceğiniz aşikârdı.

Şimdi nasıl bir yol izleyebilirsiniz?

Kaç yıldır evli olduğunuzu belirtmemişsiniz. Bu zamana kadar evliliğiniz sürekli kavga ve tartışma ile mi geçti? Hiç mutlu anlarınız olmadı mı? Olduysa nasıl oldu, hangi sebepler sizi mutlu etti? Bu mutluluk anlarınızı arttırabilir misiniz?

İkincisi: Eşinizin hiç mi pozitif/artı yönleri yoktur? Hoşunuza giden, beğendiğiniz, takdir ettiğiniz, onu başkalarından ayırt eden özellikleri nelerdir? Bu yönlerini gözünüz önüne getirdiğinizde yüzde elliyi geçiyor mu? Şayet geçiyorsa, bu yönlerine bakarak geçinme yollarını arayabilir misiniz?

Madem inançlı birisisiniz, öbür dünyayı düşünüyorsunuz, bunun için olsa gerek, ayrılmayı da aklınıza getirmiyorsunuz.

Öyleyse gelin, inanan iki insan olarak birbirinizi Allah için severek bir ibadet düşüncesi içinde yaşayın, birbirinizi cennete taşıyacak vesileler, bahaneler bulun, kırgınlıkları sevgiye, üzüntüyü sevince, kavgayı barışa çevirin.

Siz adım atarsınız, Allah size on adımla karşılık verir. Böylece Allah'ın huzuruna kavgalı eşler olarak değil de barışık birer karı koca olarak çıkarsınız.

İnternette tanıştığım bayana yardımcı olayım mı?

Ben internette evli bir bayanla tanıştım. Bana eşinin kendisini aldattığını ve mutsuz olduğunu söyledi. Ben de ona iyi niyetli davrandım, kötü bir amacım yoktu. Ona evliliklerde bu tür şeylerin olabileceğini ve "Çocukların için mutlu olmayı dene" dedim. Bana "Eşimle istemeyerek evlendim, sen çok iyi birisisin, senden hoşlanıyorum galiba" dedi. Onu üzmek istemiyorum ama benim ona karşı bir şey hissetmem mümkün değil. Sizce ben ne yapmalıyım, bir daha onunla konuşmamam mı gerekir? Aslında konuşmamalıyım ama ben onun başka biri tarafından "kullanılma" ihtimalini düşünüyorum, zarar görebilir bundan. Sizce ne yapmalıyım? (Rumuz: Yanmaz Gönül)

Sizin iyi niyetli olmanız yetmiyor. Karşının da iyi niyetinize saygı duyması gerekiyor. Bakınız, bir iki konuşmanın ardından, "Senden hoşlanıyorum galiba" sözleriyle asıl niyetini ortaya koyuyor.

Eşine, evine bağlı, iffetini muhafaza eden bir kadın internette hiç tanımadığı, kendisine yüzde yüz yabancı bir erkeğe derdini niçin anlatır?

Gerçekten mağdur kalmışsa, bir yakınıyla, bir komşusuyla sırlarını, sıkıntılarını paylaşamaz mı, bir psikologa gidemez mi?

Siz her ne kadar bir uzmanlık alanınız olmadığı halde yardımcı olmaya çalışmışsınız ama yeterli olmamışsınız. Fakat o sizi bu gözle görmemiş, arkadaşlık teklif etmiş.

Bunun için ona sahip çıkma, koruma gibi bir mecburiyet/mesuliyet altına girmeyin, "Onu üzmek istemiyorum", "Zarar görebilir bundan" gibi bir sorumluluk da taşımayın.

Çünkü kadının niyeti belli, siz olmasanız da karşısına çıkan bir başka erkeğe beklentilerini anlatacaktı.

İkincisi, kadın sizin hiçbir şeyiniz değil ne yakınınız ne tanıdığınız birisi...

Üçüncüsü, bu bir senaryo olmasın, sanal bir mizansen kurarak sizi yanlışlarına ortak etmesin.

Bu şekilde yuvasını dağıtan erkekler az değil. İyisi mi, onu kendi haline bırakın, şefkatinizi ve yardımınızı layık olanlara vermeye çalışın.

Soru ve sorunlarınız için; mpaksu@bugun.com.tr adresine mail gönderebilirsiniz.... 

 

Okuyucu Yorumları (Henüz yorum yapılmamış.)
Misafir


Lütfen bekleyiniz...

Diğer Gündem Haberleri

Üye Girişi

porttakal.com üyeliğiniz yoksa burayı tıklayarak üye olabilirsiniz.
Parolanızı hatırlamıyorsanız buradan yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.
Üyeliğinizin aktivasyon kodunu buradan girebilirsiniz.