Bugün Salı 29 Temmuz 2014 - 20:45

Örümcek Adam 200 bin çanta sattırdı

Örümcek Adam 200 bin çanta sattırdı
Son güncelleme : 15 Kasım 2009 02:03

İstanbul merkezli çanta üretim şirketi Hakan Çanta, Amerikan Hollywood'un en önemli film yapım şirketlerinden Walt Disney ile 1995'te imzaladığı lisans anlaşmasının ardından geometrik şekilde büyüdü.

Şirket, lisanslı ürün olarak piyasaya sürdüğü "Örümcek Adam 3" filmi kahramanının işlendiği çantalardan 200 bin adet sattı. Hakan Çanta, Örümcek Adam 3 ile yakaladığı 200 binlik satış rekorunu aşmak için Örümcek Adam 4 filminin vizyona girmesini bekliyor. Önümüzdeki yıl vizyona girmesi beklenen yeni film için şimdiden hazırlıklara başladıklarını belirten Hakan Çanta Satış Pazarlama Müdürü Etfal Güven, "Bu kahramanların sadece Türkiye'de değil Avrupa, Ortadoğu ve Rusya'da da lisanslı üreticisiyiz. Bu sebeple geometrik büyümemiz devam edecek." dedi.

Hakan Çanta, ilk lisansını 1995'te çizgi filme uyarlanan Kızılderili Pocahontas kahramanı için aldı. Artık ünlü yapım şirketi Walt Disney'in lisanslı üreticisi oldu ve film kahramanlarını çantalar üzerinde tasarlayarak satmaya başladı. Her sattığı çantadan elde ettiği gelirin yüzde 10'unu Walt Disney'e aktardı. Pocahontas ile birlikte ilk iki ayda 24 bin, yıl sonuna kadar 40 bin adet çanta satışı yapıldı. Güven, "O zaman esnaf bu kadar telif ödenir mi diyordu fakat bu rekor bir satıştı. Disney de çok şaşırmıştı." diyor. 2004 yılında Barbie ile çanta satışı 170 bine çıktı. Ardından 2007'de vizyona giren Örümcek Adam 3 filmi ile 200 binlik çanta satış rekoru geldi. Hakan Çanta, bu kahramanların dışında çizgi film kahramanı Sünger, Aktionman, Transformers, Marvel, Kaşif Dora, Çilek Kız gibi kahramanların, NBA, National Geographic gibi markaların ve Türkiye'deki dört büyük takımın çantalarını üretiyor. Uzakdoğu'da Endonezya, Çin ve Tayvan'da üretim merkezi bulunan Hakan Çanta, 'okula dönüş' sektöründe yüzde 10 paya sahip.

Geçtiğimiz yıl 30 milyon lira ciro yapan şirket bu yıl başında ihracata başladı. Firma, sadece şu an itibarıyla iç pazardan, Ortadoğu'dan, Rusya'dan ve Avrupa'dan aldıkları siparişe göre 2010 yılı ciro hedefini 50 milyon dolar olarak belirledi. 'Küresel krizin size hiç etkisi olmuyor mu?' sorusuna "Satışlarımızda hayır. Tahsilatta evet. Ancak Türkiye'de esnaflar zaten zor günlerde birbirini finanse eder. Biz de krizde müşterilerimizi bir yıla kadar finanse ettik ve bu yıl yüzde 7 büyüdük." cevabını veriyor. Krizin etkisinin de hızla geçmeye başladığını belirtiyor. Hakan Çanta, çoğunluğu 6-14 yaş olan müşteri segmentine çanta için 2 yıl garanti veriyor. Cirosunun yüzde 80'ini ağustos ve eylül aylarında okul sezonunda yapan firma, kazancının yüzde 36'sını kırtasiye, yüzde 20'sini spor, geri kalanını 6-14 yaş arası için tasarladığı çantalardan elde ediyor. Şirket, Türkiye'deki tüm NT mağazalarının yanı sıra Azerbaycan, Arnavutluk, Kazakistan ve Türkmenistan'daki NT mağazalarına da çanta veriyor. ZAMAN

Okuyucu Yorumları (Henüz yorum yapılmamış.)
Misafir


Lütfen bekleyiniz...

Diğer Ekonomi Haberleri

Üye Girişi

porttakal.com üyeliğiniz yoksa burayı tıklayarak üye olabilirsiniz.
Parolanızı hatırlamıyorsanız buradan yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.
Üyeliğinizin aktivasyon kodunu buradan girebilirsiniz.